Bursa ve Çevresinde Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler

04.03.2017

Özellikle Osmanlı döneminden kalma eserleri günümüze taşıyan Bursa ve çevresinde görülmeye değer yerleri bir yazıya sığdırmak zor. Yine de bazı yerler var ki mutlaka görmeniz gerekiyor. Geçmişin izlerini bugün dahi görmemizi sağlayan şehir, modern dokunuşlarla daha da ilgi çekici hale geliyor. Tüm bunlara bir de doğal güzellikler ekleniyor.

Bursa ve çevresinde mutlaka görmeniz gereken başlıca yerleri aşağıda sizin için listeledik.

Ulu Camii

Bursa denince akla ilk gelen yapılardan biri Ulu Camii. Türkiye’nin iç yapısı en geniş camisi olan Ulu Camii’nin tarihi Yıldırım Bayezid’e uzanıyor. Tam 20 kubbesi bulunan cami, mimari yapısı ve her gün dolup taşan ziyaretçileriyle şehirdeki ilk durağınız olmaya aday.

Yeşil Camii ve Yeşil Türbe

Bursa ve çevresinin ünlü çini örneklerinden birini sergileyen Yeşil Camii, adını çinilerinin renginden alıyor. Alışık olduğumuz cami yapısının dışında bir mimariye sahip olan bu caminin hemen karşısında başta Şehzade Mustafa olmak üzere Osmanlı döneminin en önemli kişilerine ait sandukaların bulunduğu Yeşil Türbe bulunuyor.

Kısa bir mola vermek için tercih edebileceğiniz varış noktalarından biri Koza Han.

Cumalıkızık Köyü

Kahvaltı için tercih edebileceğiniz –özellikle serpme kahvaltısı ile biliniyor- Cumalıkızık Köyü, şehir yaşantısından uzaklaşmak isteyenler için ideal. Tüm doğallığıyla ziyaretçilerini ağırlayan köy, sürekli artan ziyaretçi sayısına rağmen köklerine sıkı sıkıya bağlı. 

Irgandı Köprüsü

Çarşılı Irgandı Köprüsü olarak da bilinen bu köprü, Floransa’da bulunan Ponte Vecchio yani Eski Köprü ve Venedik’teki rialto Köprüsü ile kıyaslanıyor.

Saitabat Şelalesi

Bursa civarında doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler için yeşil çimenleri ve çınar ağaçlarıyla harika bir alternatif Saitabat Şelalesi. Özellikle ailelerin tercih ettiği şelalenin etrafında piknik yapmak için doğal alanlar olduğu gibi suyun içine kurulmuş masalarıyla keyifli işletmeler de göze çarpıyor.

Bursa gezinizi daha da keyifli hale getirmek için bir arabanız mutlaka olmalı. Bursa’ya farklı taşıma araçlarıyla geldikten sonra konforlu bir tatil için şehir merkezinden araç kiralayabileceğinizi unutmayın. Bursa araç kiralama ofisimizi ziyaret ederek ihtiyacınıza en uygun arabayı hemen kiralayabilirsiniz.