7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Adana'da Bir Gastro-Tatil Rotası

13.04.2021

Ülkemizin mutfağıyla gönüllerde yer etmiş lokasyonları arasında ilk sıralarda sayılır Adana. Özellikle kebabı Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinde damakları şenlendirse de Adana’nın aslında pek çok lezzeti kısa bir Adana turu yapmak için yeterli sebep sunuyor.

Zengin sebze, yeşillik ve et çeşitliliği sayesinde mutfağını daha da zenginleştiren bu Akdeniz ilimizi ziyaret etmeyi planlayanlar için bir gastro-tatil rotası hazırladık. Adana'ya geldiğinizde Adana Havalimanı araç kiralama ofisimiz ziyaret ederek kiralık aracınızla derhal yola çıkabilir ve Adana'nın lezzetlerini keşfe başlayabilirsiniz.

Adana kebabı

Adana deyince birçokları için akla ilk gelen şehrin kendisi değil Adana kebaptır. Dünyanın her yerinde bilinen Adana kebap, kuzu etiyle yapılıyor ve genellikle domates, biber, soğan közleme ile birlikte servis ediliyor.

Analı kızlı

Asıl malzemeleri nohut, ince bulgur, kıyma ve kuzu eti olan bu çorba, zengin içeriği sayesinde hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı. Adana’nın geleneksel tatlarından biri olarak pek çok restoranda bulabileceğiniz analı kızlı çorbası özellikle kış günlerinde rakip tanımıyor.

Bici bici

Adana’nın en çok bilinen tatlısı bici bici, şehrin kavurucu yaz sıcaklarında serinlemek için ideal. Rendelenmiş buz, nişasta, pudra şekeri ve gül suyu ile yapılan bu tatlı hem serinletici hem de canlandırıcı.

Şırdan

Kokoreçin kuzeni sayılan şırdan dolması, Adanalıların ve şehrin ziyaretçilerinin en çok tercih ettiği lezzetler arasında. Genellikle görünüşü ile ünlenmiş olan bu yemeğin görünüşüne aldanıp yememezlik etmeyin, pişman olursunuz. Baharatlı pirinç doldurulmuş koyun midesinden yapılan bu yemeğe bayılacaksınız.

Fellah köftesi

Türkiye’nin birçok yerinde bilinen Fellah köftesinin ana vatanı Adana. Bulgur, un, yumurta, domates ve biber salçalarından yapılan köftenin üzerine bol sarımsaklı ve zeytinyağlı bir sos dökülerek yapılıyor. Hem doyurucu hem de lezzetli bir yemek olan Fellah köftesini Adana’da yemeden dönmeyin.

Şalgam

Ülkemizin geleneksel içeceklerinden biri olan Şalgam da Adana’dan ülkemize yayılmış. Birçok yerde taze yapılmış şalgam bulabilirsiniz. Acılı ve acısız seçenekleri olan şalgam, hemen her türlü yemeğin yanında tüketilmesinin yanı sıra tek başına serinletici ve besleyici bir içecek olarak da tercih ediliyor.

Muzlu süt

Başlangıçta komik gelebilir ama hemen açıklayalım, Adana’nın muzlu sütü ile meşhur bir büfesi var. Özellikle kahvaltı saatlerinde tercih edilen Kazım Büfe, Türkiye’nin en iyi 10 büfesi arasında sayılıyor.